Obecnie coraz więcej osób, poszukujących rozwiązań uniwersalnych do swoich kuchni, decyduje się na zabudowy kuchenne. Odpowiednio skomponowane dają o wiele więcej swobody. Poza tym ich właściwy dobór potrafi nadać izbie kuchennej przytulności oraz podkreślić jej funkcjonalność.  Jakie zatem meble kuchenne najbardziej pasują do stworzenia komfortowej zabudowy kuchennej? Po pierwsze nie mogą to być meble zbyt małe lub zbyt płytkie. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy do zagospodarowania niewielki metraż. Zbyt duże meble może pomieszczą ważne dla nas akcesoria kuchenne, ale ich wadą jest to, że z pewnością pomniejszą optycznie i tak małą kuchnię. Gdy mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami kuchennymi, warto zainteresować się meblami z przesuwanymi drzwiami. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, które pozwala nam na uzyskanie dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. Meble jakie są niezbędne do stworzenia idealnej zabudowy do kuchni to:

  • Szafki stojące i wiszące, najlepiej wyposażone w wygodne szerokie szuflady;
  • Półka względnie kilka półek;
  • Blat kuchenny, który umożliwia jednocześnie zabudowę piekarnika;
  • Stół i krzesła, w przypadku jeśli kuchnia pełni równocześnie funkcję jadalni lub w przypadku gdy na małej przestrzeni mieszkalnej decydujemy się stworzyć aneks kuchenny.

Dodatkowym wyposażeniem tego typu zabudowy jest zazwyczaj okap wolnowiszący.

Jeśli w naszym domu przebywają małe dzieci a kuchnia to pomieszczenie otwarte, wówczas powinniśmy też wyposażyć się w specjalną osłonę płyty kuchennej wykonanej z nierdzewnej, nienagrzewającej się stali.